Dřevěná terasová prkna
- Vysoká životnost palubek
- Vytváří přirozený přechod z domu do zahrady
- Snadná povrchová úprava
- Protiskluzový povrch
Dřevěné terasy
Evropské dřeviny
Nejrozšířenějšími jehličnatými lesy na světě jsou lesy modřínové a nejvýznamnějším druhem světlé jehličnaté tajgy je modřín sibiřský. Platí to především pro oblasti Západosibiřské nížiny, tento druh však vystupuje i na horní hranici lesa. V širším pojetí zasahuje modřín sibiřský také do sv. Evropy. Jen v Ruské federaci na Sibiři zaujímají lesy s modříny ca. 264 mil. ha., což je kolem 38 % plochy tamějších lesů. Stromy na Sibiři dosahují výšky až 40 m a dosahují věku kolem 400 let. Těžištěm rozšíření pro Sibiřský modřín je tedy Západosibiřská nížina jižní část horské střední Sibiře, na západ zasahuje do Evropy po jihovýchodní okraj Bílého moře a téměř po v. okraj Oněžského jezera, na východ jde Asií po jezero Bajkal a na jihovýchod až do Mongolska. Roste od Jižních asijských hranic bývalého SSSR až po severní hranice lesotundry. Sibiřský modřín roste téměř od hladiny moře až po 2250 m n.m. Roste od rozsáhlých nížin až po alpínskou hranici lesů v horách. Nejvýše vystupuje v Altaji (až 3700 m n.m.).
Barva: bělové dřevo nažloutle bílé až načervenale bílé, jádrové dřevo načervenale hnědé až tmavě červeno hnědé, tmavne. Při silném slunečním ohřátí může vytékat pryskyřice. Hustota dřeva: ca. 650 kg/m³.
Obvykle se rozlišuje asi 11 druhů Modřínů (především z chladnější části mírného pásu s. polokoule), z toho 2 z Evropy, v ČR roste jen 1 druh( Larix decidua) neboli Modřín evropský. Latinský název deciduus opadavý. Modřín snáší drsné klima, má však zvýšené nároky na úživnost půdy a její čerstvou vlhkost. Může dosáhnout výšky až 60 m a věku 800 let. Modřín je rozšířen ve střední Evropě – především Alpy, dále Karpaty, jihopolské pahorkatiny, Jesenické podhůří. Modřín členíme dle výskytu na 4 skupiny: Alpský modřín, Karpatský modřín, Polský modřín, Slezský (jesenický) modřín. Zastoupení modřínu v lesích ČR je 3,9 %. Dřevo MD je pevné, pružné a poměrně lehké. V minulosti bylo používáno na vodní stavby, vodovodní roury, okapové žlaby. Má velkou trvanlivost ve vodě. Jádro MD se dodnes používá na šindele. Ceněno je i jako dříví stavební a nábytkářské.
Barva: bělové dřevo nažloutle bílé až načervenale bílé, jádrové dřevo načervenale hnědé až tmavě červeno hnědé, tmavne. Při silném slunečním ohřátí může vytékat pryskyřice. Hustota dřeva: ca. 550 kg/m³.
Ekologické, odolné a rozměrově stálé dřevo
Metoda zpracování tepelně upraveného dřeva se skládá ze 3 výrobních period
Perioda teplotního nárůstu (1–40 hodin)
Teplota v sušící komoře se postupně zvedá na 180–240 °C. V této periodě dochází k samotnému vysušení dřeva.
Perioda intenzivní teplotní úpravy (1–5 hodin)
V této periodě se relativní teplota v sušící komoře ustálí na konstantní hodnotu. V celém časovém úseku musí zůstat obsah vodní páry ve vzduchu v prostoru celé komory stejný.
Perioda ochlazování a stabilizace vlhkosti
Teplota se v této periodě opět postupně snižuje. K tomu je do komory vháněna studená vodní pára, až vnitřní teplota dřeva klesne na 30–40 °C. Tento ochlazovací proces je pro konečnou fázi nepostradatelný, protože dřevo se pomocí páry opakovaně zvlhčuje. Teprve až se vlhkost dřeva opět zvedne na 6–7 %, jsou dosaženy optimální podmínky pro další zpracování.
Ekologie
Při jednotlivých zpracovatelských procesech nedochází k použití jakýkoliv chemikálií. Dřevo je jak známo obnovitelná surovina.
Odolnost
V podstatě již při výběru vstupní suroviny se dbá na výběr řeziva s pravidelnými lety. Tepelné zpracování zvyšuje odolnost dřeva proti povětrnostním podmínkám, zabraňuje hnilobě a napadení houbami.
Rozměrová stálost
Borové a jasanové thermo dřevo se vyznačuje dobrou rozměrovou stálostí. Kolísání vlhkosti je díky tepelnému zpracování přerušeno, resp. zastaveno. Náchylnost dřeva k deformacím, k nabobtnávání a následnému smršťování, je snížena až o 60 %.
Nátěr a barva
Tepelně zpracované dřevo se může při použití ve venkovních podmínkách opatřit nátěrem, nejlépe na olejovo-voskové bázi, tedy Osmo Color olejem na thermo dřevo. Obnovitelnost nátěru by měla proběhnout dle potřeby cca 1× ročně. Bez tohoto ochranného nátěru dojde na thermo dřevu v období cca 12–15 měsíců k přirozenému zešednutí a na povrchu dřeva se vytvoří stříbřitá patina.
Ekologické, odolné a rozměrově stálé dřevo
Metoda zpracování tepelně upraveného dřeva se skládá ze 3 výrobních period
Perioda teplotního nárůstu (1–40 hodin) Teplota v sušící komoře se postupně zvedá na 180–240 °C. V této periodě dochází k samotnému vysušení dřeva.
Perioda intenzivní teplotní úpravy (1–5 hodin) V této periodě se relativní teplota v sušící komoře ustálí na konstantní hodnotu. V celém časovém úseku musí zůstat obsah vodní páry ve vzduchu v prostoru celé komory stejný.
Perioda ochlazování a stabilizace vlhkosti Teplota se v této periodě opět postupně snižuje. K tomu je do komory vháněna studená vodní pára, tak až vnitřní teplota dřeva klesne na 30–40 °C. Tento ochlazovací proces je pro konečnou fázi nepostradatelný, protože dřevo se pomocí páry opakovaně zvlhčuje. Teprve až se vlhkost dřeva opět zvedne na 6–7 %, jsou dosaženy optimální podmínky pro další zpracování.
Ekologie Při jednotlivých zpracovatelských procesech nedochází k použití jakýkoliv chemikálií. Dřevo je jak známo obnovitelná surovina.
Odolnost V podstatě již při výběru vstupní suroviny se dbá na výběr řeziva s pravidelnými lety.Tepelné zpracování zvyšuje odolnost dřeva proti povětrnostním podmínkám, zabraňuje hnilobě a napadení houbami.
Rozměrová stálost Borové a jasanové Thermo dřevo se vyznačuje dobrou rozměrovou stálostí. Kolísání vlhkosti je díky tepelnému zpracování přerušeno resp. zastaveno. Náchylnost dřeva k deformacím respektive k nabobtnávání a následnému smršťování je snížena až o 60 %.
Nátěr a barva Tepelně zpracované dřevo se může při použití ve venkovních podmínkách opatřit nátěrem nejlépe na olejovo voskové bázi OSMO COLOR – olej na Thermo dřevo. Obnovitelnost nátěru by měla proběhnout dle potřeby cca 1× ročně. Bez tohoto ochranného nátěru dojde na thermo dřevu v období cca 12–15 měsíců k přirozenému zešednutí a na povrchu dřeva se vytvoří stříbřitá patina.
Tropické dřeviny
Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost. Díky vysoké hustotě a obsaženým látkám u Bangkirai Yellow Balau (Shorea laevis) se jedná o stromy, které pocházejí z následujících asijských zemí: Indie, Pákistán, Srí Lanka, Barma, Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža, Malajsie, Filipíny a Indonésie. Terasy z dřeviny Bangkirai dodáváme vzduchosuché s vlhkostí do 25 %. Jádrové dřevo má v čerstvém stavu žlutohnědý až nazelenalý vzhled, často ale ztmavne v olivově hnědou. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Jako jedno z nejodolnějších dřev vykazuje jádrové dřevo, které se ne vždy zbarví světlejší běli, vysokou odolnost proti plísni a hmyzu. Letokruhy nejsou znatelné, suché dřevo je bez zápachu. Ve dřevě se mohou vyskytnout otvory od hmyzu, které však neovlivní trvanlivost a statické vlastnosti. Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm. Z toho důvodu musí být dřevo umístěné na terasách či balkonech a použito tak, aby voda stékající ze dřeva byla odvedena okapy a dešťovými žlaby. Plocha terasy by se měla upravit olejem cca 2 až 3 měsíce po pokládce, kdy dojde k přirozenému úbytku obsažených látek ze dřeva. Bez provedeného ošetření zůstává dřevo bez újmy a časem se vytváří na povrchu dřeva šedo stříbrná patina. S OSMO Terasovým olejem můžete dřevo na dlouhou dobu opticky zhodnotit. Hustota dřeva: 850–1155 kg/m³.
Nátěr a barva: Pokud se rozhodnete pro ošetření terasy nátěrem, aby jste zachovali dřevo bez typické šedé patiny, doporučujeme použít nátěr OSMO olej č. 006 Bangkirai, přírodně zbarvený nebo č. 016 Bangkirai olej tmavý. Pigmenty, které jsou obsaženy v nátěru jsou přizpůsobeny přírodní barvě dřeviny Bangkirai. Tak je dřevo chráněno před UV zářením, které má na šednutí dřeva největší vliv. Nenatírejte však terasu ze dřeva Bangkirai dříve než za cca 2 až 3 měsíce po pokládce z důvodů popsaných v předcházejícím odstavci.
Malý až střední strom pochází ze severovýchodní Brazílie a Guyany. Mimořádně jemné, rovnoměrně strukturované a rovně rostlé dřevo má purpurově červenohnědou barvu
s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Ve dřevě se
mohou vyskytovat otvory od hmyzu, které však neovlivní trvanlivost a statické vlastnosti. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám. Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm. Dřevo musí být umístěné na terasách či balkonech, aby voda stékající ze dřeva byla odvedena okapy a dešťovými žlaby. Plocha terasy by se měla upravit olejem cca 3 měsíce po pokládce, kdy dojde k přirozenému úbytku obsažených látek ze dřeva. Bez provedeného ošetření zůstává dřevo bez újmy a časem se vytváří na povrchu dřeva šedo stříbrná patina. OSMO Terasovým olejem č. 014 můžete dřevo na dlouhou dobu opticky zhodnotit. Hustota dřeva: ca. 1100 kg/m³.
Dřevo se vyskytuje v Jihovýchodní Asii, zejména Indonésii, Vietnamu, Thajsku a Malajsii v oblastech blízko pobřeží a ve vyšších polohách do 400 m nad mořem.
Terasy z dřeviny Merbau dodáváme vzduchosuché s vlhkostí cca. 20 %. Jádrové dřevo je hnědošedé až tmavě červenohnědé s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Jádrové dřevo, které se ne vždy zbarví světlejší běli, vykazuje vysokou odolnost vůči plísni a hmyzu. Ve dřevu, které je vystaveno venkovnímu prostředí může docházet k drobným prasklinám a trhlinám na koncích prken, což je způsobeno střídáním relativní vlhkosti vzduchu. Letokruhy nejsou znatelné, suché dřevo je bez zápachu. Toto dřevo obsahuje vysoký obsah pryskyřice, která se projevuje výskytem zlatavě žlutým žilkováním. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám. Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm. Z toho důvodu musí být dřevo umístěné na terasách či balkonech, aby voda stékající ze dřeva byla odvedena okapy a dešťovými žlaby. Plocha terasy by se měla upravit olejem cca. 3 měsíce po pokládce, kdy dojde k přirozenému úbytku obsažených látek ze dřeva. Bez provedeného ošetření zůstává dřevo bez újmy na na povrchu se vytvoří šedo stříbrná
patina. S OSMO Terasovým olejem můžete dřevo na dlouhou dobu opticky zhodnotit.
Hustota dřeva: 850–1100 kg/m³.
Pochází převážně z Jižní Ameriky z Brazílie. Garapa dřevo nazývané také jako brazilský jasan je listnatá dřevina s vysokou trvanlivostí. Garapa je světle žlutohnědé dřevo, které na vzduchu na povrchu částečně tmavne na středně hnědou barvu. Garapa má převážně přímé vláknění. Garapa má hustotu po vysušení od 800 do 1000 kg/m³ průměrně 900 kg/m³. Suší se pomalu a při použití má dobrou stabilitu. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené, nejsou však silně markantní. Dřevo je tvrdé a má dlouhou životnost. Díky vysoké hustotě a vysokému obsahu ve dřevě obsažených látek. Ty mohou zpomalovat schnutí a zamezovat dostatečnému přilnutí barvy. Proto je velmi vhodné dřevo Garapa před první
úpravou nechat min. 2 až 3 měsíce zvětrat. S OSMO Terasovým olejem č. 013 můžete dřevo na dlouhou dobu opticky zhodnotit. Při aplikaci nátěru postupujte přesně dle pokynů uvedených na obalu. Dřevo Garapa je velmi trvanlivé.
Hustota dřeva: ca. 900 kg/m³.
Bukit je dřevo na terasy patřící do kategorie Dark Red Meranti (DRM) neboli Meranti bukit. Pochází z tropických nížin jižní a jihovýchodní Asie. Jedná se o dřevinu označovanou jako lehké tvrdé dřevo (light hardwood), o průměrné hustotě 740 kg/m³ ve vzduchosuchém stavu. Barevnost dřeviny je od tmavočervené až po světle červenou barvu. Díky této barevnosti hodnotí zákazníci bukit jako jednu z nejhezčích dřevin. Bukit se rovněž dodává pouze v uměle sušeném stavu 16–18 % a to zajišťuje omezenější deformace dřeva. Vzhledem ke své odolnosti je toto dřevo vhodné do vlhkých místností a do vnějších prostor. Dřevěná terasová prkna mají vysokou rozměrovou stálost a minimální nebezpečí deformací. Dřevinu bukit její vlastnosti všeobecně pasovaly na extrémně populární dřevo s velice rozsáhlou využitelností. Například terasy, zahradní nábytek, podlaha do interiéru, dřevěné fasády nebo vstupní venkovní dveře a okna se vyrábí z této dřeviny.
Pro aktuální skladovou zásobu a rozměry nás kontaktujte.
Extrémně tvrdá terasová dřevina
Dřevo ipe je světle až tmavě čokoládově hnědé, občas přechází do olivově hnědého odstínu. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Ipe patří k nejtvrdším dřevinám na světě, je velmi pevné a v každém ohledu velmi trvanlivé a po vysušení je stabilní. Proto je vhodné pro stavbu dřevěné terasy. Vlákno je sice přímé, ale též spirálově uložené, což může někdy způsobovat obtížnější opracovatelnost, obzvláště kvůli nepravidelné textuře měnící se z jemné na střední.
Díky vysoké hustotě a extrémně vysokému obsahu ve dřevě obsažených látek má dlouhou životnost. Tyto ve dřevě obsažené látky se však u dřeviny ipe vyplavují až 1 rok, a proto, rozhodnete-li se ipe povrchově ošetřovat, je toto možné až po 1 roce po vystavení terasy přímému povětrnostnímu působení. Pokud se rozhodnete terasu povrchově neošetřovat, dojde k vytvoření šedé patiny. K šednutí dochází vlivem působení slunečního záření a vody. Nejvýznamnější složkou záření, která má vliv na šednutí dřeva, je UV záření. Molekuly dřeva toto záření pohlcují a při současném působení vody vzniká na povrchu i do hloubky dřeva šedá patina. Tato šedá patina se časem stane přirozenou ochranou proti dalšímu působení UV záření.
hustota
1200 kg/m³
Hledáte další materiály pro stavbu vaší dřevostavby?
Prohlédněte si širokou nabídku našeho sortimentu. Skladem máme sušené hranoly a ostatní stavební řezivo.